• Rise Online World Türkiye'nin, hiçbir kurum, kuruluş ve Rise Online World ile bağı bulunmamaktadır. Rise Online Forum gönüllü oyuncular tarafından kurulmuştur.

Rise Online World Sıkça Sorulan Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

admin

Administrator
Yönetici
PriestWar
Mesajlar
254
Tepki puanı
305
Puanları
63
Level
8
Oyun yönetimi tarafından sıkça sorulan sorular metni hazırlandı ve resmi site üzerinden duyuruldu.

Alfa testleriyle ilgili başvuruculara ne zaman ve nasıl bilgilendirme yapılacak?
Alfa testleri başlamadan başvuruculara e-mail ile gerekli bilgilendirme yapılacaktır. (RiseOnlineWorld.com dışında gelen maillere ve resmi kanallar dışındaki bilgilendirmelere itibar etmeyiniz)

Neden ilk yerli MMORPG yazıyor fragman videosunda?
Oyunumuz devasa haritalara sahip, geliştirilmiş Unreal Engine 4 (UE4) oyun motoruyla hazırlanmış ilk yerli MMORPG’dir.

Oyun resmi olarak ne zamana çıkar?
MMORPG gibi çok kapsamlı oyunlarda net bir tarih vermek çok zordur ve pek akıllıca değildir. Bugün en büyük stüdyolar bile çıkış tarihi verip daha sonra ertelemek zorunda kalabiliyorlar. 2 ay içinde alfa testleri yapılacak. Geri bildirimlere göre yine kapalı beta, beta ve resmi açılış yapılacaktır. Her halükarda 2020 yılında bu harika oyun deneyimini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Oyun Free to Play mi?
Evet, oyun tamamen ücretsiz indirilerek oynanabilecek. Bunun yanı sıra oyun içi mağaza sistemi de olacak ancak para harcayan oyuncu ile harcamayan arasındaki farkı minimum düzeyde tutmak için uğraşacağız.

Oyun Steam’da olacak mı?
Şu an için planlarımız arasında değil.

Oyun herhangi bir oyuna ait PVP server mı?
Oyunumuz kendine has mekanik, görsel ve oynanışa sahiptir. Herhangi bir oyunun PVP’si değildir. Ancak oyunumuzdaki PVP içeriği PVE içeriğinden fazla olacaktır.

Oyun hangi dilde olacak?
Oyunun dili İngilizce ve Türkçe olacak ilk aşamada. Her text Türkçe'ye çevrilmeyecek. Örneğin Reaper'ı Türkçe'ye çevirip Orakçı, Yırtıcı gibi yapmak sadece kafa karışıklığına yol açar kullanıcının o eşyayı daha iyi anlamasını sağlamaz.
Bu yüzden eşya isimleri, harita isimleri, etkinlik isimleri gibi yazılar özel isim gibi düşünülecek ve bunlar Türkçe'ye çevrilmeyecek, bunun yerine yetenek açıklamaları, görev açıklamaları, ayarlar gibi alanlar Türkçe'ye çevrilecek

Sistem Gereksinimleri nedir?
Testler ve optimizasyonlar devam ediyor. Çok yakında minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini paylaşacağız.

Videoda bazı oyunlardan esintiler sezdim. Bu konuyu açıklar mısınız?
Biz de her oyun gibi geçmişte bu alanda yapılan oyunların birçoğunu inceledik iyi olan şeylerden esinlendik, kötü olanlarından kaçındık. Amacımız oyunculara hızla kaynaşabilecekleri, sürükleyici ve akıcı bir oyun keyfi sunmaktır.

Bazı skiller farklı farklı oyunlarla benzerlik gösteriyor. Neden?
Bugüne kadar 1 milyondan fazla oyunun piyasaya sürüldüğünü düşünürsek yapılan her oyunun maruz kaldığı tepkilerden biridir. Her oyuncu daha önce oynamış olduğu oyunlardan kendince benzer bir şeyler bulacaktır. Ancak tamamen özgündür.

Neden Gameplay veya diğer oyun içi görseller paylaşılmıyor?
3 yılı aşkın süredir gizlilikle yürütülen bir çalışmayı aceleci davranarak bir günde berbat etmek istemeyiz. Bu yüzden sağlam adımlar atarak sürekli paylaşımda bulunmaya devam edeceğiz. Fragmanın amacı oyunseverleri böyle bir projeden haberdar etmek, yıllar süren çalışmaların, uykusuz gecelerin neticesine duyulan heyecanı paylaşmaktır.

Oyunda ırklar olacak mı? Yoksa daha çok Solo Play mi olacak?
Birçok MMORPG’deki gibi oyunumuzda 2 ana ırk bulunacak. Bu ırkların isimleri ve hikayeleri çok yakında paylaşılacak. Ayrıca oyunda hem Solo Play hem de Group Play kendine yer bulacak. Bu anlamda solo oyuncuları da es geçmeden bir oyun deneyimi sunmaya çalıştık.

Oyunda donmalar, lag, hile, bug gibi şeylerle nasıl mücadele edeceksiniz?
En çok önem verdiğimiz alanlar bahsi edilen durumlar. Bu yüzden hile ile en iyi şekilde mücadele verirken oyunda çıkacak hataları da siz değerli oyuncuların geri bildirimleriyle en kısa sürede fixleyerek olumsuz oyun deneyimini minimize edeceğiz. Daima oyuncusunu dinleyen bir yönetim ve support anlayışına sahip olacağız.

Bu oyunu her bilgisayar kaldırabilecek mi? Grafikler bayağı detaylı görünüyor.
Oyunumuzun grafikleri çok üst düzeyde ancak oynanış açısından bir o kadar da stabil hale getirdik. Kimse ilk aşamada mükemmeli sunamaz. Ancak biz; siz oyuncuların geri bildirimleri doğrultusunda anlık ve hızlı müdahaleler ile oyunumuzu zamanla mükemmele yakın hale getireceğimize inanıyoruz.

Oyunda en iddialı olduğunuz şey nedir?
En iddialı olduğumuz konu oyuncu taleplerine en kısa sürede geri dönüş yaparak gerekli iyileştirmeleri sağlamak. Bunlar yapıldıkça zaten yerli oyunumuz sizlerin de desteği ile global anlamda da çok iyi yerlere gelecektir. Tabii ki bunun yanı sıra hilesiz, bugsız ve akıcı oynanış temel hedefimizdir.

Oyun firmasının adı nedir?
Oyunumuz yerli bir firma olan RokoSoft tarafından hazırlanmıştır.

Oyunu neden daha önce duyurmadınız da ansızın ortaya çıkıverdiniz?
Takdir edersiniz ki bu tarz büyük projelerde gizlilik en önemli esastır. Yine ciddi bir aşamaya gelmeden de kimseyi umutlandırmak istemedik.

Oyun firması olan RokoSoft’un adresi Klasgame ile aynı görünüyor. Neden?
Ayrıca RokoSoft 2019 yılında kurulmuş bir firma ve 3 yıldır proje üzerinde çalıştığınızı belirtiyorsunuz. Açıklar mısınız bu durumları?


Rokosoft ekibi olarak (o zamanlar 6-7 kişiden oluşan bir ekip) hazırlık ve fikir aşamasını da katarsak 2016 yılında, birçok firma ile görüştük. Klasgame tüm şartlarımızı kabul eden tek firmaydı. İlk başlarda her şey çok daha yavaş ilerliyordu çünkü çok az kişiydik. Zamanla ekibimiz genişledikçe işler de hızlandı ve sonunda bu aşamaya gelindi. Sonuç olarak 2019 yılının yaz ayında kendi firmamızı resmen kurmuş olduk. Klasgame e-pin bayilerimizden birisi olacaktır.

Dungeon (Zindan) sistemi olacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Evet farklı level ve harita seçenekleri ile sizlerin beğenisine sunulacak.

Video ve bilgi paylaşımı devam edecek mi? ( Discord Paylaşımı )
Alfa sürüme geçene kadar sürekli video paylaşmaya sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Videoların paylaşım tarihleri farklılık gösterebilir.

Oyun mağazası fiyatlandırması nasıl olacak ? ( Discord Paylaşımı )
Oyun mağazasında bulunan her bir ürün Türkiye standartlarına göre fiyatlandırılacaktır.

Videolarda bazı buglar gözüküyor Örn: Archery yay kullanırken ok gözükmüyor ? ( Instagram Paylaşımı )
Hepsi düzelir. Oyuncuları dinleyen bir oyun geliyor.

Pre-Alfa Süreci ve Kayıt ( Discord Paylaşımı )
Yazılım ve görsel ekibimiz, oyunun alfa sürecini hazırlamak için en yüksek performanslarıyla çalışmaktalardır. Alfa testi kayıtları şu an için tamamlanmış olup, aksi belirtilmediği takdirde tekrar açılması gündemde değildir.

Patent sorunsalı ( Discord Paylaşımı )
Rise Online World markasına gelen patent itirazı, bir banka kuruluşu tarafından yapılmış olup, kendilerinin daha önce
'Rise' markasının tescilini alması ile ilgilidir. Bu nedenle 'Rise Online World' markasının, kendi markasına benzediğini belirterek
itirazda bulunmuşlardır. Patent firması ve hukuk birimimiz konunun takibindelerdir. İtirazın detayları hakkında bilgi verilmediğinden konu farklı yerlere çekilmeye çalışılmıştır.

Resmi forum ( Discord Paylaşımı )
Resmi forum şu anda kullanıcıların en yüksek verim ile kullanabilmesi adına, yazılım ekibimiz tarafından titizlikle hazırlanmaktadır.

MacOSX de oyun çalışacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Şu an için oyunun çalışması Windows işletim sistemleri için yapıldı. MAC için ilerleyen zamanlarda bir çalışma olabilir ancak şu anki takvim içerisinde yok maalesef.

IP sınırlaması olacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Oyunun yazılım kısmı tam olarak tamamlandıktan sonra, oyun içi güvenlik tedbirleri ile ilgili ayrı bir çalışma yapılacaktır.

Slide atma olacak mı ?( Karakterinizi ani hareketlerle zıt yönlere götürdüğünüzde diğer oyuncular sizi, sanki sizde speed varmış gibi görüyor ) ( Discord Paylaşımı )
Olmayacak.

Oyunda ki görev sistemi ana görev ve yan görevler olarak 2 bölümden mi oluşacak? Eğer öyle ise ana görevler ve yan görevler arasında bağlantı olacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Oyundaki görev sistemi çoğu MMORPG gibi genellikle EXP arttırmaya yönelik olacaktır. Ancak Single Player oyunlardaki gibi görevler arası bağlantı kurulması biraz daha zor olacaktır.

Oyun içinde sesli görüşme olacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Evet, oyun içerisinde sesli görüşme var.

Oyun içinde pet ve binek olacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Oyunda pet ve binek sistemi olacak. İşlevsel olarak tam olarak henüz belli olmasa da bu iki sistem oyunun official sürümünde kullanılabilir olacak.

Oyunun sunucu kapasitesi nasıl olacak? Çok oyuncu olursa bu nasıl dengelenecek ? ( Discord Paylaşımı )
Server alt yapımız farklı olup. Bu sunucunun belirli bir sınırı yok. 15000'de olabilir 30000'de olabilir. Oyuncuların oyun içindeki etkileşimini bozmayacak şekilde bir sınır belirlemeyi düşünüyoruz. Server alt yapımızın genişlemeye müsait olduğu daha önce söylenmişti. Ancak tek kanalda çok fazla oyuncu olması oynanışı etkileyeceğinden dolayı bizde maksimum sınırı belirleyeceğiz.

Hangi ırk insan hangisi ork? ( Özel Paylaşım )
Protean Irkı İnsanları temsil ederken. Lunaskar Ork tarafını temsil ediyor.

Oyun içi ticaret sistemi nasıl olacak? ( Discord Paylaşımı )
Ticaret sistemi Auction House hem Old school Merchant şeklinde olacak.
 
KS
admin

admin

Administrator
Yönetici
PriestWar
Mesajlar
254
Tepki puanı
305
Puanları
63
Level
8
Oyunda kaç adet zırh ve kostüm var? ( Geliştirici Paylaşımı )
Oyunumuzda tüm armor ve kostümler şu an yaklaşık 150 adet olup 2D ve 3D tasarımları çizimleri ve modellemeleri tamamen bizim tarafımızdan
yapılmıştır.Hala çizimi devam eden kostümler bulunmaktadır.

Oyunda kaç adet silah var? ( Geliştirici Paylaşımı )
Kullanılan tüm silahlar (250 adetten fazla olmalı) 2D ve 3D tasarımları çizim ve modellemeleri yine ekibimiz tarafından yapılmıştır

Oyunda kaç tane yaratık var? ( Geliştirici Paylaşımı )
Şu an 150 adetten fazla yaratık bulunmaktadır. Bu yaratıkların yaklaşık 100 adedi ekibimizce çizilmiş, yaklaşık 50 kadarı çeşitli mağaza veya ilgili model sahibi sanatçılardan satın alınmıştır.

Harita ve yapılar nasıl hazırlandı? ( Geliştirici Paylaşımı )
Ağaç, kaya ve paragon (Epic free asset) dışındaki tüm ögeler, yapılar ve haritalar artistlerimiz tarafından hazırlanmıştır

İkonlar ve UI nasıl hazırlandı? ( Geliştirici Paylaşımı )
2 farklı UI ve UX tasarımcısı ile çalışılmış olup yine item ikonları, menü ikonları gibi diğer görsel ögeler farklı kişiler ve kendi bünyemizdeki sanatçılar tarafından tasarlanmış ve çizilmiştir.

Senaryo olacak mı? ( Geliştirici Paylaşımı )
Oyunumuzun senaryosu ve hikayesi bir senariste yazdırılmış olup projenin ilk zamanlarından beri hazır durumdadır. İlerleyen süreçte paylaşılacaktır.

Oyun müzikleri nasıl yapılıyor? ( Geliştirici Paylaşımı )
Müzikler ve seslerin çalışmaları devam etmektedir. İlerleyen süreçte onların da paylaşımı yapılacak. İlk aşamada yeterli kalite ile başlanacak daha sonra global anlamda da ses getirecek kalitede çalışmalar yapılacak. Biz de bestesi filarmoni orkestrasına çaldırılan ve kaydı alınan müziklerimiz olsun isteriz ancak ilk aşamalarda bunlar çok zor şeyler.

F2P ve P2W mantığı nasıl olacak? ( Geliştirici Paylaşımı )
Daha önce de belirttiğimiz gibi üzerinde en çok durduğumuz, en hassas konulardan birisi budur. Bu minvalde yine mağazada satılan ögeler oyunun PVP kısmına pek etki etmeyecek şekilde tasarlandı ve tasarlanmaya devam ediyor. Yine önerileriniz üzerine bir oyuncunun sadece para harcayıp en güçlü hale gelmemesi ve bunun yerine emek harcayarak yükselmesini sağlamak için de çalışmalarımız devam ediyor tabii bunu %100 oranda engellemek imkansız bu aşamada. Beğenilen MMORPG'Lerin kötü yanlarından uzak durup oyuncular tarafından beğenilecek uygulamaları da ekleyerek deneyiminizi en iyi düzeye getirmeyi hedefliyoruz.
Oyuna ekleyebileceğimiz şeyler sınırsız ama çok fazla şey katıp boğmak da istemiyoruz zamanla ihtiyaç duyuldukça her şeyi yapabiliriz. Biz milyon dolarlık stüdyolarla kıyaslamanız güzel ancak biz haddimizi bilen ama bir o kadar da yetenekli insanlardan oluşan Türkiye'deki firmalar içerisinde en deneyimli ekiplerden birisiyiz.
Aksaklıklar ve sorunlar olacaktır ancak bunlarla hızlı mücadele edeceğiz. Her bir katma değer ile oyunumuzu daha iyi hale getirmek için uğraşacağız. E-spor ve turnuva düzenlemek gibi planlarımız da var.

Silahlarda yanıp sönme olacak mı? ( Geliştirici Paylaşımı )
Silahlarda flame, poison, dark/chaotic, ice, lightning gibi parlaklıklar olabilecek.
 
KS
admin

admin

Administrator
Yönetici
PriestWar
Mesajlar
254
Tepki puanı
305
Puanları
63
Level
8
Alfa testleri ne zaman başlayacak? ( Discord Paylaşımı )
2020 yılı içerisinde başlayacak.

Alfa ve stres testinin amacı nedir? ROW alfada neler test edilecek? ( Discord Paylaşımı )
Geliştirici tarafından yapılan testler, bir sistem sorununun yaşanabileceği durumları taklit etmek için yeterli olmayabilir, bu yüzden alfa testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Stres testi ile aşırı yük altında sistemin davranışı ve genel çalışması gözlemlenir. Gerçekleştireceğimiz alfa testlerinde; Stres ve yük testleri yapılacak. Sunucu yükleri gerçek oyuncularla test edilecek, sunucunun farklı işlemlerde öngörülen yük kapasiteleri aşılarak sınırlar tespit edilecek ve raporlanacak. Sunucunun hangi alanlarda, etkinliklerde veya aksiyonlarda daha fazla zorlandığı tespit edilerek raporlanacak. Darboğaz yapan alanlar, işlemler tespit edilecek ve optimize edilmek üzere raporlanacak. Orantısız (öngörülenin üzerinde) iş yüküne sahip sistem veya işlemler tespit edilerek raporlanacak. Bellek kullanımından yana yönetimsel hatalar -varsa- tespit edilecek. Sistemdeki senkronizasyon hataları -varsa- tespit edilecek. Verilerin bozulmasına yol açan veya yanlış sonuçlanan işlemler tespit edilerek raporlanacak. Bazı etkinlikler gerçek kullanıcılar ile test edilecek.

Alfa testleri için başvurular kapalı mı? Başvuruların tekrar açılma ihtimali var mı? ( Discord Paylaşımı )
Rise Online World; resmi kanallarımızdan ilk kez duyurulduğunda www.riseonlineworld.com adresi üzerinden alfa testleri için başvurular alındı ve kısa sürede yeterince başvuruya ulaşılması nedeniyle kapatıldı. Şu an başvurular kapalı ancak alfa tarihi duyurulduğunda tekrar başvuru alınabilir, discord kanalındaki duyuruları takip edebilirsiniz. Özellikle yabancı kullanıcılar -ilk başvuru döneminden haberdar olmadıklarından- alfaya başvuru yapabilecekler.

Alfaya toplam kaç oyuncu alınacak? ( Discord Paylaşımı )
Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. Farklı gruplar alınarak daha fazla oyuncunun alfa deneyimini yaşaması sağlanabilir. Bu aşamada net bilgi veremiyoruz.

Alfaya yurt dışından katılım olacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Yurt dışındaki oyuncular alfa için başvurabilecek ve davet edilmeleri halinde katılabilecekler.

Alfa testleri kaç gün sürecek? ( Discord Paylaşımı )
Net bir süre belirtilememekle birlikte 7-30 gün arası öngörülmektedir.

Alfaya katılanlar yayın yapabilecekler mi? ( Discord Paylaşımı )
Alfaya katılan oyuncular yayın yapabilecekler.

Alfa anahtarı (alpha key) sahibiyim, alfaya nasıl katılacağım? ( Discord Paylaşımı )
Alfa tarihi netleştiğinde resmi kanallarımız üzerinden genel bildirim yapılacaktır. Alfa testlerine katılmaya hak kazanmış oyunculara e-posta aracılığıyla ihtiyaçları olan tüm bilgi ve paylaşım sağlanacaktır.

Bir adet alfa anahtarı (alpha key) ile birden fazla kişi oynayabilir mi? ( Discord Paylaşımı )
Alfa anahtarını paylaşan, satışını yapan-yapmaya çalışan kullanıcılar tespit edildiğinde oyuna erişimleri sonlandırılacak ve diğer aşamalara katılım hakkından mahrum bırakılacaktır.

Alfa testinde oyundaki karakterler hangi seviyede başlayacak? ( Discord Paylaşımı )
Alfa testinde karakterler 70. seviyede olacak.

Kapalı beta tarihi belli mi? ( Discord Paylaşımı )
Kapalı betanın 2021 yılının ilk çeyreğinde yapılması öngörülmektedir.

Kapalı beta kaç gün sürecek? ( Discord Paylaşımı )
7-30 gün arası sürmesi öngörülmektedir.

Forum ne zaman açılacak? ( Discord Paylaşımı )
Kapalı betadan önce açılması planlanmaktadır.

Açık betada açılan hesaplar resmi sürümde sıfırlanacak mı? ( Discord Paylaşımı )
Henüz net olmamakla birlikte, açık beta sürümünde açılan hesaplar ileride yaşanabilecek sorunlar ve sonuçları da düşünülerek resmi sürümde sıfırlanacaktır.

Resmi sürüm için öngörülen bir tarih var mıdır? ( Discord Paylaşımı )
Oyunumuzun en geç 2021 yılının 3. çeyreğinde resmi olarak yayımlanması öngörülmektedir.

Rise Online World hangi oyun platformunda yayınlanacak? ( Discord Paylaşımı )
Oyun platformu konusunda henüz netleşen bir bilgi bulunmamaktadır. İlerleyen aşamalarda paylaşılacaktır.

Oyun ücretsiz mi olacak? ( Discord Paylaşımı )
Evet, oyun tamamen ücretsiz indirilerek oynanabilecek.

Oyun hangi dilde yayımlanacak? ( Discord Paylaşımı )
İlk aşamada İngilizce, Türkçe ve İspanyolca olacak. Ardından kısa sürede diğer yaygın diller de eklenecektir.

Binekler sadece seyahat için midir? ( Discord Paylaşımı )
Bineklerin ilk amacı seyahat süresini kısaltmak olacaktır. Bunun yanında bineklerde eşya slotu/slotları bulunabilir ve/veya bineklerin yetenekleri bulunabilir. İlerleyen aşamalarda binek konusundaki çalışmalar netleştiğinde duyurusu yapılacaktır.

Petler sadece eşya toplamak için midir? ( Discord Paylaşımı )
Petlerin ilk amacı elde edeceğiniz ganimeti toplama olacaktır. Petlerde eşya slotu/slotları bulunabilir. Bunun yanında petlerin aktif veya pasif yetenekleri bulunabilir. İlerleyen aşamalarda pet konusundaki çalışmalar netleştiğinde duyurusu yapılacaktır.

Mağaza sistemi hakkında bilgi verir misiniz? ( Discord Paylaşımı )
Oyun içerisindeki mağazada satılan ürünler başka bir oyuncuya aktarılamayacak veya tekrar satışı sağlanamayacak (Oyundaki dengeye etki etmeyen bazı eşyalar için geçerli değildir. Örn; kullanıcı ismi değiştirme parşömeni).
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst