• Rise Online World Türkiye'nin, hiçbir kurum, kuruluş ve Rise Online World ile bağı bulunmamaktadır. Rise Online Forum gönüllü oyuncular tarafından kurulmuştur.

MMORPG Mitolojik öğeler hk.

Mitolojik vb. öğeler oyunu oynamanıza engel olur mu?

• Kullanılan toplam oy
    5

samsam

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
MMORPG. MOBA vb oyunlarda Mitoloji inancındaki tanrılardan esinlenerek onların isimlerinde ve mitolojideki özelliklerine benzer karakterlerin olması ne derece doğru?
Evet bu bir oyun ve atmosferi daha fantastik yapmaya çalıştıkları için bu tarz öğeler kullanılıyor vs.
Fakat oyuncuların %99'u Knight online LOL DOTA vb oyunları içerisindeki bu tarz öğelerden dolayı değil(atmosferin öneminin farkındayım sadece bunu illa mitoloji vb ile sağlamak biraz kolaycılık) daha çok oyun içi mekaniklerden yani oynanıştan dolayı oynadığını hepimiz biliyoruz.
Yallah Arabistan'acı kitleyi şimdiden yorumlarda görür gibiyim :) fakat değinmek istediğim nokta müslüman, hristiyan veya budist hangi inanca sahip olursa olsun, ben müslüman olarak bu bakış açısından bakıcam şirk içeriklerini oyunlarda görmekten bıktım.
Elbette kimse oyunda bunlara tapmıyor veya varlığını kabul etmiyor ama kimsenin bu duruma dikkat ettiğini dahi düşünmüyorum. Amacım farkındalık oluşturmak bir kaç örneği alta bırakıyorum ben hacı hoca veya fetva makamı değilim caizdir değildir haramdır helaldir şeklinde konuşmadan sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum.

Hazır bi türk oyunu yapılıyorken bu tarz değelere dikkat etse en azından benim gibi düşünen azınlıkta gönül rahatlığıyla oyun oynasa.

Konuyla ilgili bazı örnekler
DOTA; Zeus(karakter, elektrik falan atıyor işte) ayrıca oyundaki seslendirmelerde bir çouğunuzun illa duyduğu GODLIKE(türkçesi tanrısal veya tanrı gibi/ölmeden 3-5 adam kesen kişiler için kullanılıyor)
LOL; Diana(karakter, roma mitolojisinde ayın ve avcılığın bakire tanrıçasıydı bide bunun kostümü vs var ay tanrıçası diana diye), Tanrıçanın gözyaşı(eşya)
Knight Online; Amulet Of Goddess(Eşya, Tanrıçanın muskası gibi bi anlama denk geliyor), Pray of God's Power( Eşya, daha masum ama ne gerek var) Centaur(yine mitoloji vb)
Smite'ı duyan bilen varsa bu oyunlar Smite'ın eline su dökemez.
Bi MMORPG daha vardı adını hatırlayamadım fakat onda millet karakteri bildiğin ibadete tapınmaya o tarz birşeye bırakıp level para gibi bişi kasıyorlardı.

Saygılarımla,
Not: İlla konuyu çok düz anlayacak arkadaşlar olacaktır, bu tarz oyunları oynayan kafirdir vs. demiyorum :)

zeccramm

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
saçma neden dersen dünyada 4 bin 300 çeşit din ve mezhep var ve islama göre bi düzenleme getirilemez çok gereksiz herkes burada inancına göre bi düzen isterse kaos olur . ayrıca islamın içinde inanç olarak birbirinden çok farklı inanma şekilleri var kime göre neye göre :) çok gereksiz olmuş dostum.

KS
S

samsam

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
saçma neden dersen dünyada 4 bin 300 çeşit din ve mezhep var ve islama göre bi düzenleme getirilemez çok gereksiz herkes burada inancına göre bi düzen isterse kaos olur . ayrıca islamın içinde inanç olarak birbirinden çok farklı inanma şekilleri var kime göre neye göre :) çok gereksiz olmuş dostum.
islama veya X inanca göre değil oyunun içinde herhangi inanç simgesi olmasın diyorum.Tabi dediğin gibi dünya üzerinde bir çok inanç var hepsine dikkat edebilmen için hepsini araştırman lazım ama özellikle Hedef kitlen Hindistan pazarıysa oyuna gidip oyuncuların savaşacağı inekler koymazsın :)
bu sadece islamla değil mitolojiye inanmayan tüm inançlarla ve aslında mitolojiye inanan insanla bile çelişir adamın inandığı (haşa)tanrıyı oyunda tasvir edip pata küte kesiyorsun

Son düzenleme: