• Rise Online World Türkiye'nin, hiçbir kurum, kuruluş ve Rise Online World ile bağı bulunmamaktadır. Rise Online Forum gönüllü oyuncular tarafından kurulmuştur.

Ticaret bölümü forumdan kaldırılsın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ReginaMeis

Aktif Oyuncu
RogueReginaMeis
Level
6
Forumun resmi forum olmadığını, sevenleri tarafından kurulduğunu @admin söylemişti. Fakat böyle bir sekmenin olması bir MMORPG için kabul edilemez. Oyun içindeki eşyaların, hesapların ve goldun satışı, istisnalar hariç bütün MMORPG'lerde illegal olarak kabul edilir. Gerçek paranın oyunu etkilememesi şart ki zaten oyunları nasıl etkilediğini açık bir şekilde görebiliyoruz. Eşyaları oyun parası ile alıp satmaktan bahsedilen bir bölüm olması bile kabul edilemez (ki oyun parası da yazılmış oraya, onu gerçek parayla almak zorundasınız ki bu da çok yanlış) çünkü bu özel mesaj yolu ile eşya sahibine para teklifine yol açacaktır. Bu tarz şeylerin önüne geçilmeli diye düşünüyorum.

admin

Administrator
Yönetici
PriestWar
Level
8
Bir anlamda haklı olduğunu düşünüyorum. Fakat bunun önüne hiç bir zaman geçilemez. Çünkü oyunu zevk için oynayanların yanında, hem zevk alan hemde ticaret yapan bir çok kitle mevcut. Bu forumda olmasının sebebi ise aslında topluluğu her anlamda tek bir yerde toplamak ve bir çok dolandırılmanın önüne geçmek.

Tabi bu söylediklerim oyun yönetiminden bir bilgi gelene kadar geçerli. Eğer herhangi bir engelleme gelicek olursa bizde hemen kendimizi düzenleriz.

Bunun haricinde şu an içinde genel fikirlere açığım. Bu şekilde düşünen arkadaşlar var ise konuyu devam ettirebilirler.

Tekitekurin

Leader of Booster
WarriorTekitekurin
Level
4
Bunu yapmayan bir platform yok. Oyunun sponsoru klasgame yarın karakter satışında komisyonculuk yapmayacak mı ? burada neticede bir topluluk mevcut ve bunlar birbirleri arasında ticaret yapabilirler. Risklerde kendilerine aittir. Kimse burada ticarete kefil olmuyor neticede. Kabul edilemez bir problem olarak görmüyorum ben açıkcası. WOW için dahi varken böyle birşey yeni başlayan bir oyun için bu kadar kapalı kalmak bence olayı geri götürür.

Tabikide haklı olduğun noktalar var ancak genel anlamda vakitini kıymetli görüp oyunu oynayan bunun içinde parasını harcamayı esirgemeyen kişilere neden yapıyorsun demekte ne kadar doğru kalır bilemedim.

KS
ReginaMeis

ReginaMeis

Aktif Oyuncu
RogueReginaMeis
Level
6
Bir anlamda haklı olduğunu düşünüyorum. Fakat bunun önüne hiç bir zaman geçilemez. Çünkü oyunu zevk için oynayanların yanında, hem zevk alan hemde ticaret yapan bir çok kitle mevcut...
Önüne geçilmesi için bir çok öneriyi burada belirttim. Önüne geçilmesi için hiçbirşey yapılmaz ve aynı mentalite ile devam edelim diye düşünülürse, Rise Online World çok kısa süre içinde unutulacak bir oyun olur. Şu anda insanların heveslenmesinin, mutlu olmasının, heyecanlanmasının en büyük nedeni, düzgün bir yönetim ile gerçek paranın oyuna etki etmediği bir oyun deneyimi yaşayacak olmaları. Buna ben dahilim. Bu oyunda da bu ticaretler dönecek olursa, bırakın global çapta bir oyun olmasını, istanbulun dışına çıkamayacaktır diye düşünüyorum. Herkes eski oyununa, eski alışkanlıklarına geri dönecek, büyük umut vadeden oyunumuzun ismi yavaşça silinecektir. Oyun keyfini yokeden bir mantık çünkü konuştuğumuz mantık.

Bunu yapmayan bir platform yok. Oyunun sponsoru klasgame yarın karakter satışında komisyonculuk yapmayacak mı? Burada neticede bir topluluk mevcut ve bunlar birbirleri arasında ticaret yapabilirler.
1600'lü yıllarda Galileo dünya dönüyor dediğinde ona hiç kimse inanmamıştı. Bu döndüğü gerçeğini hiç değiştirmedi. Bunu yapmayan bir platform yok diyorsun ama bu yapılmasının doğru olduğu anlamına gelmiyor. Oyunun sponsoru klasgame oyun içi markette geçerli olacak e-pin satışından gelir kazanabilir ancak. Karakter alış ve satışının yine gerçek parayla olmasına karşıyım. Oyunda bir ticaretten bahsediyorsak, bu oyun içi imkanlar ile olmalıdır.

WOW için dahi varken böyle birşey yeni başlayan bir oyun için bu kadar kapalı kalmak bence olayı geri götürür.
World of Warcraft bunun önün geçebilmek için yıllardır muhteşem bir mücadele vermekte. En üst düzey itemlerin giyildiğinde account bound olması bunlara örnek teşkil ediyor. Herhangi bir şekilde oyun içi yazışmalardan gerçek para üzerinden ticaret tespit edildiğinde süresiz hesaplar kapatılıyor.

... vakitini kıymetli görüp oyunu oynayan bunun içinde parasını harcamayı esirgemeyen kişilere neden yapıyorsun demekte ne kadar doğru kalır bilemedim.
Dostum vakitini oyuna harcamak için kıymetli görecek arkadaşlar lütfen oynamasın. Kesinlikle beni yanlış anlama. Oyun dediğimiz olgu, insanların vakitlerini daha keyifli geçirebilmesi içindir. Ben oyuna keyifli zaman geçirmek için giriyorum diyelim. Arkadaşlarımla birşeyler yapıyoruz. Seviye kasıyoruz birşeyler yapıyoruz. Hayatımızdaki en önemli şeyi zamanımızı harcıyoruz. Oradan bir tane abi, ne seviyesini kasıyor, ne eşyası için uğraşıyor. Birkaç saat içinde, yıllarca uğraşsan yapamayacağın kadar güçlü bir karakterle dikiliyor. Bu senin benim gibi arkadaşların bütün oyun oynama keyifini yok ediyor. Burada çok büyük bir saçmalık var. Oyunda hiçbir şekilde PvP olmasa, isteyen istediği şeyi versin. Ama bu oyunda S.S.S.'da görüldüğü gibi, PVP, PVE'den çok daha fazla bir yüzdeye sahip içerik olarak. Ben eğer cebinden 100.000 lira çıkarıp oyuna basan bir abi ile mücadele etmek zorunda bırakılıyorsam, gülümseyerek silerim oyunu bir daha geri dönmemek üzere. MMORPG'nin anlamı Massively Multiplayer Online Role Play Gaming'tir. Oyunda insanların role-play yapılması beklenir. Bir nevi oyunda bir karakterin yaşamını izlersiniz. Nasıl ki yeni doğan bir bebeğin annesi 100.000 lira verip onu 45 yaşında (83 char satın alımı), evi, işi, eşi, parası (itemler ve oyun içi para) olan bir hale insana dönüştürmesi saçma ve adaletsiz olacaksa, "Kardeşim benim 40 sene uğraşacak vaktim yok al paramı ver bana işi yaşı uğraştırma!" denilemeyecekse, bu oyunlarda da aynı şekilde saçmadır. Multiplayer rekabetin olduğu hiçbir oyunda para ile güç satın alınmamalıdır. Yoksa ver CS oynarken maç başına 50$, her el 16.000$ para ile başla. Yada LoL oynarken ver oyun başına 100$, 5000 gold, ayakkabı ve 25 level başla. Hiçbir farkı yok aslında baktığınızda.

Kesinlikle yanlış anlamayın. Kırıcı bir söz kullandıysam affola. Eğer ki bu oyunda da "Knight Online" mantığı sürecekse anca farm yapıp, "1000x golem kestim bakalım ne bıraktı" diye video çekenlerin mesken aldığı bir oyundan öteye gidemez.

Tekitekurin

Leader of Booster
WarriorTekitekurin
Level
4
Önüne geçilmesi için bir çok öneriyi burada belirttim. Önüne geçilmesi için hiçbirşey yapılmaz ve aynı mentalite ile devam edelim diye düşünülürse, Rise Online World çok kısa süre içinde unutulacak bir oyun olur. Şu anda insanların heveslenmesinin, mutlu olmasının, heyecanlanmasının en büyük nedeni, düzgün bir yönetim ile gerçek paranın oyuna etki etmediği bir oyun deneyimi yaşayacak olmaları. Buna ben dahilim. Bu oyunda da bu ticaretler dönecek olursa, bırakın global çapta bir oyun olmasını, istanbulun dışına çıkamayacaktır diye düşünüyorum. Herkes eski oyununa, eski alışkanlıklarına geri dönecek, büyük umut vadeden oyunumuzun ismi yavaşça silinecektir. Oyun keyfini yokeden bir mantık çünkü konuştuğumuz mantık.

1600'lü yıllarda Galileo dünya dönüyor dediğinde ona hiç kimse inanmamıştı. Bu döndüğü gerçeğini hiç değiştirmedi. Bunu yapmayan bir platform yok diyorsun ama bu yapılmasının doğru olduğu anlamına gelmiyor. Oyunun sponsoru klasgame oyun içi markette geçerli olacak e-pin satışından gelir kazanabilir ancak. Karakter alış ve satışının yine gerçek parayla olmasına karşıyım. Oyunda bir ticaretten bahsediyorsak, bu oyun içi imkanlar ile olmalıdır.

World of Warcraft bunun önün geçebilmek için yıllardır muhteşem bir mücadele vermekte. En üst düzey itemlerin giyildiğinde account bound olması bunlara örnek teşkil ediyor. Herhangi bir şekilde oyun içi yazışmalardan gerçek para üzerinden ticaret tespit edildiğinde süresiz hesaplar kapatılıyor.

Dostum vakitini oyuna harcamak için kıymetli görecek arkadaşlar lütfen oynamasın. Kesinlikle beni yanlış anlama. Oyun dediğimiz olgu, insanların vakitlerini daha keyifli geçirebilmesi içindir. Ben oyuna keyifli zaman geçirmek için giriyorum diyelim. Arkadaşlarımla birşeyler yapıyoruz. Seviye kasıyoruz birşeyler yapıyoruz. Hayatımızdaki en önemli şeyi zamanımızı harcıyoruz. Oradan bir tane abi, ne seviyesini kasıyor, ne eşyası için uğraşıyor. Birkaç saat içinde, yıllarca uğraşsan yapamayacağın kadar güçlü bir karakterle dikiliyor. Bu senin benim gibi arkadaşların bütün oyun oynama keyifini yok ediyor. Burada çok büyük bir saçmalık var. Oyunda hiçbir şekilde PvP olmasa, isteyen istediği şeyi versin. Ama bu oyunda S.S.S.'da görüldüğü gibi, PVP, PVE'den çok daha fazla bir yüzdeye sahip içerik olarak. Ben eğer cebinden 100.000 lira çıkarıp oyuna basan bir abi ile mücadele etmek zorunda bırakılıyorsam, gülümseyerek silerim oyunu bir daha geri dönmemek üzere. MMORPG'nin anlamı Massively Multiplayer Online Role Play Gaming'tir. Oyunda insanların role-play yapılması beklenir. Bir nevi oyunda bir karakterin yaşamını izlersiniz. Nasıl ki yeni doğan bir bebeğin annesi 100.000 lira verip onu 45 yaşında (83 char satın alımı), evi, işi, eşi, parası (itemler ve oyun içi para) olan bir hale insana dönüştürmesi saçma ve adaletsiz olacaksa, "Kardeşim benim 40 sene uğraşacak vaktim yok al paramı ver bana işi yaşı uğraştırma!" denilemeyecekse, bu oyunlarda da aynı şekilde saçmadır. Multiplayer rekabetin olduğu hiçbir oyunda para ile güç satın alınmamalıdır. Yoksa ver CS oynarken maç başına 50$, her el 16.000$ para ile başla. Yada LoL oynarken ver oyun başına 100$, 5000 gold, ayakkabı ve 25 level başla. Hiçbir farkı yok aslında baktığınızda.

Kesinlikle yanlış anlamayın. Kırıcı bir söz kullandıysam affola. Eğer ki bu oyunda da "Knight Online" mantığı sürecekse anca farm yapıp, "1000x golem kestim bakalım ne bıraktı" diye video çekenlerin mesken aldığı bir oyundan öteye gidemez.

Tekrar dile getireyim söylediklerinin çoğuna katılıyorum ancak şunları atlamamakta fayda görüyorum. Ben imkansız demiyorum ama bunun önüne geçemezsin yapacak birşey ok diyip kabulleneceksin bence herkes gibi Klasgame ne zaman bunu yapmış şimdi yapmasın. Klasgame'de karakter item satışının olacağından çok eminim. Bunun içinde sadece sponsor gibi gözüküyor bence.

Vakti olmayan insan ile alakalı da çok güzel şeyler yapmışsın haklısın RPG mantığına ters ancak sonuç olarak bu adamlara alttan item satılmasından bahsetmiyoruz. Oyunda var olan bir itemin oyuncular arasında ki el değişiminden bahsediyoruz. Yani bu A kişisinde de olsa B kişisindede olsa oyunda mevcut bir item olacaktır. Tabikide tüm elit itemlerin bir kişide toplanması dengeyi bozar buna bende katılıyorum şiddetlice ancak buna engel olmak oyun içi ticari mekanik için dahi uygun değil diye düşünüyorum. WOW 'dan bahsederken uzun süre oynadım bliz ne yaparsa yapsın bence hiç birşeyin önüne geçemedi kullanıcılar hep bir yolunu buldular. Burada biz oyunu biraz ko bazlı düşündüğümüz için çoğu konuşmalar oradakı oyun mekaniklerine yönelik oluyor ancak belki wow gibi bir oyun ile karşılaşacağız. Bundan sebep oyun içi itemlerin el değiştirme mekaniğinin engellenmesi oyunun doğasına ters bence. Tabikide kimisi için zaman kıymetsiz, kimisi için nakit kıymetsiz bunlarda birbirlerine kendileri için değersiz olan şeyleri takas edecekler ne yazık ki bir gerçek bu. Ben bunca zaman çok paralar verip ko oynayan bir adamdım ki ko bence çok güzel bir RPG ' dir. Aradan zaman geçti hiç para vermeden nasıl olabilir, oyun beni ne kadar zorlayabilirin peşine düştüm. Baktım ki ben PVP sevmiyorum PVE daha yatkın bende. Bundan zevk almaya başladım buna yöneldim ama öncesinde vakit daha değerli geliyor basıyordum parayı hemen PVP yapmaya odaklanıyordum. Neticede o itemler o sunucuda mevcut. Yoktan var olmuyorlar. Anlatmak istediğimi anlatabildim mi tam olarak bilmiyorum ama işte öyle birşey :D Tek temennim inş pazar sistemi AH gibidir :D

KS
ReginaMeis

ReginaMeis

Aktif Oyuncu
RogueReginaMeis
Level
6
...Neticede o itemler o sunucuda mevcut. Yoktan var olmuyorlar. Anlatmak istediğimi anlatabildim mi tam olarak bilmiyorum...
Anlatmak istediğini çok iyi anladım dostum. Fakat kendi hissiyatımı anlatamadım sanırım. Knight Online oyuncularından ayrı bir oyuncu düşün. Oyuna giriyorsun. Oyundaki eşyaları kendin oyunu oynayarak elde etmek istersin. Şimdi rastgele bir adam gelip, para ile oyundaki itemleri alan ve öyle oynayan kişiler olduğunu görürse ne yapar ? Siler oyunu hayatına devam eder. Biz eskiden beri o laneti oynadığımız için kabullenip en azından premium çekip devam etmeye çalışıyoruz. Normal bir insan bunu yapmaz. Oyunlar için normal olan birşey değil bu. Oyundaki paranı kendi emeğinle kasarsın. O emek harcayıp kazandığın paralarla gidip eşyaları satın alırsın. Emeğinle düşürdüğün eşyaları yine oyun içi parasıyla satıp ticaretini yaparsın. Ama sen bunları yapmaya çalışırken birisi parasını basıp "selamün aleyküm" diye senin aylarca yapmaya çalıştığını 1 dakikada yapabiliyorsa, o oyunu emekle oynamanın bir anlamı var mı sence ? Bence bir anlamı yok. Oyun değil çünkü öyle birşey. Sen bir iş yerinde 10 sene çalışıp genel müdür olduktan sonra, bi tane adamın gelip para verip direk 2. genel müdür olması gibi. Kafandaki soru şu. "Ben niye 10 sene çalıştım da bu adam ilk gün genel müdür oldu ?". Daha çalışmaya hevesin kalır mı orada ? Bunu demeye çalışıyorum :D

Tekitekurin

Leader of Booster
WarriorTekitekurin
Level
4
Anlatmak istediğini çok iyi anladım dostum. Fakat kendi hissiyatımı anlatamadım sanırım. Knight Online oyuncularından ayrı bir oyuncu düşün. Oyuna giriyorsun. Oyundaki eşyaları kendin oyunu oynayarak elde etmek istersin. Şimdi rastgele bir adam gelip, para ile oyundaki itemleri alan ve öyle oynayan kişiler olduğunu görürse ne yapar ? Siler oyunu hayatına devam eder. Biz eskiden beri o laneti oynadığımız için kabullenip en azından premium çekip devam etmeye çalışıyoruz. Normal bir insan bunu yapmaz. Oyunlar için normal olan birşey değil bu. Oyundaki paranı kendi emeğinle kasarsın. O emek harcayıp kazandığın paralarla gidip eşyaları satın alırsın. Emeğinle düşürdüğün eşyaları yine oyun içi parasıyla satıp ticaretini yaparsın. Ama sen bunları yapmaya çalışırken birisi parasını basıp "selamün aleyküm" diye senin aylarca yapmaya çalıştığını 1 dakikada yapabiliyorsa, o oyunu emekle oynamanın bir anlamı var mı sence ? Bence bir anlamı yok. Oyun değil çünkü öyle birşey. Sen bir iş yerinde 10 sene çalışıp genel müdür olduktan sonra, bi tane adamın gelip para verip direk 2. genel müdür olması gibi. Kafandaki soru şu. "Ben niye 10 sene çalıştım da bu adam ilk gün genel müdür oldu ?". Daha çalışmaya hevesin kalır mı orada ? Bunu demeye çalışıyorum :D

Doğru buradada şu ortaya çıkıyor işte. Parayı veren adam ne kadar itemi olursa olsun beceriksiz oluyor yarı iteminde ki tecrübeli bir adam geliyor ezip geçiyor. Senin hissiyatınıda çok iyi anlıyorum. Katılıyorumda bahsettiğin sistem keşke olabilse ama daha hiç bir oyunda görmedim. Sa ben geldim 10k lık karakterim ile karşınızdayım dediğinde "bu kim lan" dediğini içimden seslendirebiliyorum ama bunun önüne geçiş yok bir zamanlar diablo dan ne paralar kazanmıştım o aklıma geldi mesela :) Daha çok emek verenin daha çok kazandığı bir sistem tabiki olmalı ancak dediğim gibi zamanının kıymetini ve emeğini umursamayan kişiler para karşılığında bunları satacaklar bu çok aşikar bir durum. Söylediğin bu kabullenme dusturu hepimizde mevcut. Oyunda hile olmasında ben mesela herşeye razıyım :)

ReSsCuMe

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
R.O.W(Rise Online World)'un ilk gündeme düştüğü vakitler de Instagram da ki ilk 5 takipçilerinden biri olarak şunu söylemeliyim,bilerek bugüne kadar forumdan uzak durdum çünkü böyle bir kısmı asla ve asla görmek istemiyordum ayrıca tedirgindim FAKAT üyeliğimi alır almaz hüsrana uğradım,yıkıldım gerçekten... madem açtınız bunun önlemlerinin ciddi anlamda alınmasını istiyoruz burada @ReginaMeis 'in hemen hemen bütün yazılarını okudum ve kendisini tebrik ederek MMORPG'ler de ki çoğu yapılan hataların çözümlerini de tarafınıza sunmuş. Bende bir MMORPG tutkunu olarak üstüne basa basa söylüyorum lütfen yanlış anlamayın; dünyada paha biçilemez olan vaktimi oyununuza harcıyor isem bunun değerini bilin AMA gidip de zamanımı ve emeğimi hiçe sayıp&oyunu ticarethaneye çevirmeye kalktığınız an benim ve gelecek bir çok oyuncu için "Delete" tuşu hazırda bekliyor olacak. Bir kaç dakika sonra eski alışkanlıklarımıza devam edeceğiz küçük bir tebessümün ardından.

Biz (diye hitap edeceğim ki bu sözlerimin ardın da duracak bir ordu bile kurulabilir) , yıllardır bu leş sistemin içinden çıkmaya çalışan çoğu oyunun ilk günkü verdiği hazzı devamlı olarak almak isteyen,oyunculuğu&oyun bilgisi olmayan bazen karakteri beş para etmeyen adamların parayı basıp saniyesinde zirveye tırmanmasının biz emekçilere ne kadar zarar verdiğini bir düşünün biz oyunu amaç için değil araç için oynayan kitlenin oyuncuları olarak sesleniyorum! Bu oyun bizim için çok önem taşıyor !!! @admin

KS
ReginaMeis

ReginaMeis

Aktif Oyuncu
RogueReginaMeis
Level
6
... Biz (diye hitap edeceğim ki bu sözlerimin ardın da duracak bir ordu bile kurulabilir) , yıllardır bu leş sistemin içinden çıkmaya çalışan çoğu oyunun ilk günkü verdiği hazzı devamlı olarak almak isteyen, oyunculuğu, oyun bilgisi olmayan bazen karakteri beş para etmeyen adamların parayı basıp saniyesinde zirveye tırmanmasının biz emekçilere ne kadar zarar verdiğini bir düşünün ...
Bütün derdimiz bu bizim zaten. Şu anda resmi discord kanalında daha fol veya yumurta yokken 500 online olmasının tek nedeni, bu tarz yönetimden sıkılmış olan insanların güzel bir oyun deneyimine olan ihtiyaçlarından kaynaklı. Eğer yönetim gidip "Bunun önüne geçemeyiz bari bizim üstümüzden dönsün" gibi bir mentalite içine girerse, inanın bana global bir oyun olmak bir kenara dursun, çoğu MMORPG kitlesi tarafından alay konusu olmanın ötesine geçemez. Şu anda herkesin istediği oyunda olanın oyunda kaldığı bir ortam. İnsanlar keyifli zaman geçirip emeklerinin karşılığında güzel vakit geçirmek istiyorlar. Günlük hayatımızda para denilen illet zaten emeğin üstüne çıkıyor, bari oyunumuzdaki keyifin önüne geçmesini engelleyin.

Sartre

Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
1
Bence de kaldırılmalı. Bunun devamı milyon tane dolandırıcılıktan sonra sitelerin aracılık yapması ve devamını biliyorsunuz...

KS
ReginaMeis

ReginaMeis

Aktif Oyuncu
RogueReginaMeis
Level
6
Bence de kaldırılmalı. Bunun devamı milyon tane dolandırıcılıktan sonra sitelerin aracılık yapması ve devamını biliyorsunuz....
Hatta belirli kaliteden yüksek itemlerin (Örn. High Class) kutudan alındıktan sonra 10 dakika için parti içinde takas edilebilmeli, ondan sonra hesaba kitlenmelidir.

Huares

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
Tüm oyunlara (eğlence sektörü) gerçek para etki etmektedir. Özellikle 'Free to Play' MMORP oyunlarının başka türlü ayakta kalma şansı yoktur. Önemli olan ne kadar etki ettiğidir. Rise Online özelinde bana göre mağaza fiyatları ne çok az ne çok fazla olmalıdır. Yani elbette fazla para harcayanların avantaj sağlaması gerekiyor ki bir değeri olsun. Öte yandan oyun içi emekle de bir süre sonra item vb kazanılabilmeli. Umarım denge sağlanır. Dolayısıyla söylenenlerin aksine burada ticaret bölümünün olması çok iyi olmuş. Anlaşmalı şekilde hesap bilgilerinin satılması kimse tarafından engellenemez. (Karakterin içinde level,item,tecrübe puanı da bulunuyor). Oyun yönetiminin samimi ve şeffaf olması iyidir. Yoksa sözleşme de yasak deyip de sağda solda oyun parası, accountların satılmasına göz yummak samimiyetsizlik olurdu. Örneğin başka oyunlarda 100$ 'a yani 600TL'ye sağlanan avantaj burada 150-200 TL'ye sağlanırsa para-emek dengesi oluşturulabilir diye düşünüyorum.

Söylediklerimin çoğu 'free to play' oyunlar için geçerlidir. Öbür türlü örneğin bir miktar para karşılığında oyunu satın alsanız ve her ay erişim ücreti ödeseniz (300 TL'ye satın aldık oyunu. Her ay da 50TL erişim ücreti ödüyoruz gibi) o zaman mağaza sistemine gerek kalmaz. Mağazayı sadece skin görüntü ve ufak item farklılıkları için kullandırabilirsiniz dediğiniz gibi. Öyle olsa zaten kimse de kimseyle ticaret yapma (gerçek parayla) ihtiyacı da duymazdı.

Son düzenleme:

Tekitekurin

Leader of Booster
WarriorTekitekurin
Level
4
Hatta belirli kaliteden yüksek itemlerin (Örn. High Class) kutudan alındıktan sonra 10 dakika için parti içinde takas edilebilmeli, ondan sonra hesaba kitlenmelidir.
Bu esasında neden olmasın ki dediğim bir sistem ancak accbound olursa tüm itemler bu oyun içi ekonomi dengesini bozar, ancak bazı bossların bazı itemlerini accb yaparsak buda şunu doğurur 1 boss u 1 adam 1 yıl boyunca başında oturup beklemez. Bunu şöyle örneklendirecek olursak çoğu kişinin zihni buna odaklı olduğu için söylüyorum KO' da Atilla Bossunun baş bekçileri vardır ve neredeyse ticaret kapısı haline getirmişlerdir bunu. Şuan böyle mi bilmiyorum tabiki. Atilla'dan düşen 3 item değerli item olduğunu varsayıyoruz. Atilla ve M - Atilla diye 2 boss yapılsa farklı lokasyonlarda bu bossların büyüğü olarak Atilla baz alalım bunun kesilmesi sadece parti ile kesilmeye müsait olsa ( bu iteme pay ortağını artırır.) diğer M - Atilla bossumuzda solo kesmeye uygun olsa ancak attığı item bu KO'daki OLD item gibi ancak satmaya müsait olmasa yani accb olsa böylece o bossu kovalayacak kişi sadece iteme ihtiyacı olan kişi olacaktır. Bu da level grade seviyeli itemden ziyade oyunda stabil seviye bir güç doğuracaktır. Böylece solo oynayan kişi kendisinin donanımlarını hem tek başına halledebilecek hemde bence oyun içi enflasyon dengesinde bayağı iyileştirme yapacaktır. Aynı itemin accb olmayan halinide 8 10 15 kişi artık kaç kişi kesecekse kessin ve pay ortağı çok olsun bu pay ortağının çok olmasıda yine gelir adaletine uygun olunursa tekil bazda büyümelerin önüne geçecektir.

Biraz sabah iş yoğunluğu ile yazdım karman çorman olmuş olabilir.

SemirCeyla

Oyuncu
WarriorWhiskered
Level
1
Konuyu destekliyorum. Oyun açılmadan tüm gücümüzle P2W'ye karşı mücadele etmeli ve birlik olmalıyız.

Sartre

Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
1
Bu sitede herhangi bir aracılık işlemi uygulanmamaktadır ?
Ben bu siteden bahsetmiyorum aslında. KO'da süreç şöyle işledi maalesef:

1 - İnsanlar değerli item'ları oyun içi para ile değil gerçek para ile satın almak istediler.
2 - Forumlar bu taleplere sessiz kalmayıp ilgili bölüm konularını açtılar ve insanlar forum üzerinden haberleşerek ticareti gerçekleştirdiler.
3 - Fakat forum üzerinden dolandırılan birçok insan oldu.
4 - Bunun sonucunda bazı güvenilir siteler dediler ki "Biz sizin ürününüzün fiyatından 5-10% komisyon alırız ve dolandırılmazsınız."
5 -Bu siteler çoğaldı ve insanlar oyunda emek harcamak yerine akşam çekirdeğini çayını alıp sitelerden item'ları çekip PK'larını atabildiler.

Yani ilk aşama buradaki eylemler, umarım anlatabilmişimdir. ^^

admin

Administrator
Yönetici
PriestWar
Level
8
Üzülerek söylüyorum ki hepiniz söylediklerinizde çokça haklısınız fakat oyun yönetimi bu tür ticaretlerin önüne geçene kadar hiç kimse bunu engelleyemez.

Fakat güzel bir haber vereyim. Bu bölümü şu an için kapattım. İlerleyen zamanlarda genel gidişata göre tekrar değerlendirmeye sokacağım.

zeccramm

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
Üzülerek söylüyorum ki hepiniz söylediklerinizde çokça haklısınız fakat oyun yönetimi bu tür ticaretlerin önüne geçene kadar hiç kimse bunu engelleyemez.

Fakat güzel bir haber vereyim. Bu bölümü şu an için kapattım. İlerleyen zamanlarda genel gidişata göre tekrar değerlendirmeye sokacağım.
Tebrikler 👍

KS
ReginaMeis

ReginaMeis

Aktif Oyuncu
RogueReginaMeis
Level
6
Allah razı olsun dostum. Karpuz kabuğu sokmayalım milletin aklına. Düzgün ve kaliteli bir oyun deneyimi yaşarız inşallah.

MrCaLamity

Oyuncu
RogueMaitreyaXayah
Level
2
Kesinlikle katılıyorum. Aslında söylecek bir çok şeyim var ama daha bu konu ile ilgili her hangi bir açıklamaları mevcut değil. Açıklama yaptıktan sonra bu konu altında detaylı bir açıklama yaparım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...