• Rise Online World Türkiye'nin, hiçbir kurum, kuruluş ve Rise Online World ile bağı bulunmamaktadır. Rise Online Forum gönüllü oyuncular tarafından kurulmuştur.

P2W vs Aylık Abonelik

mermuz

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
Neden Rise Online Free to Play yani PayToWin olacak anlamadım. Resmi sitesinde para yatıran ile yatırmayan oyuncu arasındaki farkı minimize edilecek denmiş ama bu pek mümkün gözükmüyor. Çok etkisi olmayan bir item dahi koysanız mağazaya, parası olan ondan 10000 tane alır ve oyun içi pazarsa satarak oyuniçi paraya çevirir, bu şekilde oyun içinde en iyi itemi satın alabilir.

Önerim olaran WoW'u örnek almak. Aylık sabit abonelik olacak ve kur fiyatları TL üzerinden olacak. Zaten KO kitlesi geleceği için bu oyuna ve yeni nesilde MMORPG kültürü oluşmadığı için parası olan, aylık maaş alan kesim gelecek oyuna. Öğrenci bile gelse aylık abonelik ücreti 50 TL gibi bi rakam olduğunda herkes oynayabilir. Şimdi diyecekseniz 20 TL olsun, tabi ben de öyle isterim ama KO'da dönen rakamları kimsenin almadığı bronz pre'nin bile 50 TL olduğu düşünürsek tüm oyuncularda aynı aboneliğin 50 TL olması çok normal. Bu rakam üzerinde kafa yorulum belirlenebilir. Olay sabit abonelik belirlenmesi sayesinde yapımcıların düzenli gelir kazanarak oyuna bakımı, geliştirmeyi devam edebilmesi ve oyuncuların gerçek parayla üstün olamayarak tamamen oyuna vakit harcayıp gelişebilmesi.

Ayrıca WoW'daki item binding olayı da güzel bir şey. Yani kişi kendi emeğiyle kestiği yaratıktan düşen itemi kendisi kullanabiliyor. Bu sayede hiçbir şey yapmadan sadece parasıyla çok sağlam item alamıyor oyuncular. Bu binding olayı sadece belirli itemlerde geçerli. Daha değersiz itemler ve potlar gibi konularda ticaret mevcut.

Ayrıca WoW sadece pwp'ye yönelik değil kendi potunu üreten meslekler mevcut ve bu şekilde oyun içi para kazanıp başka itemler alınabiliyor. Böyle özellikler de gelirse süper olur. Eskiden KO'da priestler pot üretip satardı, şimdi de var ama pek anlamı yok çünkü oyuncu basıyor TL'yi alıyor premium potunu. Yine P2W, gerçek hayatta olduğu için parası olan zenginler fakirleri eziyor, kesiyor, tokatlıyor.

SemirCeyla

Oyuncu
WarriorWhiskered
Level
1
P2W olacağına ücretli üyeliği tercih ederim. Zaten Free to play olmuyor ki oyun. Premium almadan varlık gösteremiyorsun.

lDuches

Yeni Oyuncu
Sınıf SeçilmediSeçilmedi
Level
0
Şimdiki oyunların tamamı böyle arkadaşlar . Düşünün siz bu oyunu yapsaydiniz para kazanmak istemez miydiniz. O kadar çalışan var bunların masrafları nerden karşılanacak yıllardır NTT game a yedirdiginiz paradan haberiniz yok anca burda su olsun bu olsun diyorsunuz . Kendinizi oyun kurucusu yerine koyun

SemirCeyla

Oyuncu
WarriorWhiskered
Level
1
Şimdiki oyunların tamamı böyle arkadaşlar . Düşünün siz bu oyunu yapsaydiniz para kazanmak istemez miydiniz. O kadar çalışan var bunların masrafları nerden karşılanacak yıllardır NTT game a yedirdiginiz paradan haberiniz yok anca burda su olsun bu olsun diyorsunuz . Kendinizi oyun kurucusu yerine koyun
Kardeşim yorum yapmadan önce konuyu bi oku istersen. GB alım satımı ve TL ile item almaya karşıyız öncelikle. Pusun minimal derecede P2W içereceği bilgisi verildi zaten

ReginaMeis

Aktif Oyuncu
RogueReginaMeis
Level
6
Oyuna hiçbir etkisi olmayan kozmetik itemleri satarak milyon dolar kazanan oyunları rol model almak yerine P2W eşyalar satarak para kazanan oyunları rol model almak ne kadar doğru bilemedim. Firma para kazanmak istiyorsa önce oyuncularının saygısını kazanmalı.

LynKeus

Oyuncu
RogueLynKeus
Level
3
Neden Rise Online Free to Play yani PayToWin olacak anlamadım. Resmi sitesinde para yatıran ile yatırmayan oyuncu arasındaki farkı minimize edilecek denmiş ama bu pek mümkün gözükmüyor. Çok etkisi olmayan bir item dahi koysanız mağazaya, parası olan ondan 10000 tane alır ve oyun içi pazarsa satarak oyuniçi paraya çevirir, bu şekilde oyun içinde en iyi itemi satın alabilir.

Önerim olaran WoW'u örnek almak. Aylık sabit abonelik olacak ve kur fiyatları TL üzerinden olacak. Zaten KO kitlesi geleceği için bu oyuna ve yeni nesilde MMORPG kültürü oluşmadığı için parası olan, aylık maaş alan kesim gelecek oyuna. Öğrenci bile gelse aylık abonelik ücreti 50 TL gibi bi rakam olduğunda herkes oynayabilir. Şimdi diyecekseniz 20 TL olsun, tabi ben de öyle isterim ama KO'da dönen rakamları kimsenin almadığı bronz pre'nin bile 50 TL olduğu düşünürsek tüm oyuncularda aynı aboneliğin 50 TL olması çok normal. Bu rakam üzerinde kafa yorulum belirlenebilir. Olay sabit abonelik belirlenmesi sayesinde yapımcıların düzenli gelir kazanarak oyuna bakımı, geliştirmeyi devam edebilmesi ve oyuncuların gerçek parayla üstün olamayarak tamamen oyuna vakit harcayıp gelişebilmesi.

Ayrıca WoW'daki item binding olayı da güzel bir şey. Yani kişi kendi emeğiyle kestiği yaratıktan düşen itemi kendisi kullanabiliyor. Bu sayede hiçbir şey yapmadan sadece parasıyla çok sağlam item alamıyor oyuncular. Bu binding olayı sadece belirli itemlerde geçerli. Daha değersiz itemler ve potlar gibi konularda ticaret mevcut.

Ayrıca WoW sadece pwp'ye yönelik değil kendi potunu üreten meslekler mevcut ve bu şekilde oyun içi para kazanıp başka itemler alınabiliyor. Böyle özellikler de gelirse süper olur. Eskiden KO'da priestler pot üretip satardı, şimdi de var ama pek anlamı yok çünkü oyuncu basıyor TL'yi alıyor premium potunu. Yine P2W, gerçek hayatta olduğu için parası olan zenginler fakirleri eziyor, kesiyor, tokatlıyor.
Tamamiyle katılıyorum yorumunuza,Aylık premium olması ve uygun fiyat olması çok mantıklı olacaktır. Farklı bir konu da bende değinmiştim buna özel yaratıklardan özel itemlerin düşürülüp sadece senin kullanımına sunulması gerekli yani bildiğimiz old item gibi düşünebiliriz takıldıktan sonra belli bir zaman satılmasın ki ileride seal item gibi bir item çıkartıp pusta satıp para da kazanabilir oyun. Diğer bir konu da para kazanmak zor olmalı değerli olmalı ki söylediğin gibi pot yapıp ticaret yapıp oyunun oynanabilirliği artırılmalı diye düşünüyorum.

Emergency

Yeni Oyuncu
PriestEmergency
Level
0
Bende tamamiyle aylık üyelik olasından yanayım.piyasada her iki seçenekte denenmiş ve önümüzde örnekleri var.neden zor olanı , içinden çıkılmaz olani ,insanlarin istemediğini, karmasa ve kaosa surukleyenini yani P2W yi seçersiniz anlamak çok zor değerli oyun sahipleri. Wow orda Ko da orda kim daha başarılı politika uyguluyor ayan beyan ortada iken maceraya atilmaniz bizide üzecek. Bu oyun hepimizin yüz akı olmalı. Tskler

Bekir

Yeni Oyuncu
RogueSiriusBlack
Level
0
Gerçekçi olalım arkadaşlar p2w sadece php modu değil pve de de bizlere yardımcı oluyor hepiniz mob keserken ulan yardımcı bişey alsam mı diye düşünürsünüz p2w olmasın diye bi öneri hiç gerçekçi değil pvp modunda p2w etkisi en aza indirilmesi daha doğru olacaktır

Emergency

Yeni Oyuncu
PriestEmergency
Level
0
Wow daki userler p2w olmadan yada 2000 lerdeki biz eski oyuncular p2w olmadanda kasabiliyorduk. Ekip ruhunu önde ve etkin kılan bir sistem olmamasından dolayı p2w ne karşıyım. Aylık tl bazında bi üyelik sistemi bizim için hayırlıdır görüşünde sabitim.

Ayrica bu oyunun temelinde solo takılmak ne kadar zevkli olabilirki.yalnizlik ve antisosyal kişilik sorununuz yok ise zaten birlik içerisinde olmak sizi heyecanlandıracak ve zevk almanizi saglayacaktir.Şahsi fikrim bu yönde.

ZazoBEY

Yeni Oyuncu
RogueZazoBEY
Level
0
Eğer ki 20-25 tane PC ile farmer ve al satçı görmek istemiyorsanız aylık belirli makul bi ücret olması daha iyisi ama açıklamalarında free2play olduğunu söylediler

karyabla

Yeni Oyuncu
Roguekaryabla
Level
0
Kanımca, party sistemi olan her oyun grup halinde birtakım şeylerin yapılması üzerine kurulmuştur. O yüzden P2W ile tek başına ilerleyebilecek olmanın adaletsizliği eminim ki benim gibi çoğu kişinin de huzurunu kaçıracaktır.
Bu nedenle P2W bir oyunla @ZazoBEY'in de dediği gibi birden fazla hesapla farm yapan kişiler oyunun piyasasıyla oynayabilme potansiyelinin yanı sıra belli bir seviyeye tek başına gelmek zorunda kalan yeni oyuncuların alanlarını işgal edebileceklerdir.
Bundan dolayı ben de abonelik ile oynanması taraftarıyım.